Gyakran ismétlődő kérdések
CT és MR vizsgálatok
Lehet-e enni CT vizsgálatot megelőzően?
Amennyiben kontrasztanyagos CT történik, nem. MR vizsgálatok esetén ilyen megkötés nincs.
Hogyan lehet CT-MR vizsgálatra kerülni?
A képalkotó vizsgálatokra az arra jogosult szakorvos tud beutalót adni. Intézetünkben előjegyzési lista alapján történnek a vizsgálatok, partner intézeteink orvosai online, illetve telefonon tudnak időpontot kérni.
Mit jelent az altatásos vizsgálat?
Főleg gyermekeknél alkalmazzuk az altatásban végrehajtott képlakotó vizsgálatokat. Komplett belgyógyászati-aneszteziológiai kivizsgálást követően történnek a vizsgálatok. A vizsgálathoz szükséges teljes aneszteziológiai háttér Intézetünkben rendelkezésre áll (MR komatibilis berendezések, aneszteziológus szakorvos – KMOK aneszteziológia biztosítja, felnőtt - gyermek – pár percen belüli Intenzív terápiás háttér).
Mivel foglalkozik a diagnosztikus radiológia?
A diagnosztikus radiológia az orvostudomány azon ága, amely különböző képalkotó technológiák (röntgen sugár, CT, MR, ultrahang) segítségével diagnosztizálja a betegségeket.
Hogy működik a CT?
A CT (computer-tomográf) berendezés a test körül körbeforgatott röntgen sugárforrás és deketor segítségével gyűjt adatokat, majd ezekből számítógépes rekonstrukció segítségével a testről készült keresztmetszeti képeket hoz létre.
Hogy működik az MR képalkotás?
Az MR (mágneses rezonanciás) képalkotás erős mágneses teret és rádióhullámokat használ a test belsejének leképezéséhez. A vizsgálat során röntgen sugárzás nem éri a vizsgált személyt.
Van-e a CT, illetve MR vizsgálatnak kizáró oka?
CT vizsgálatot terhes nőkön nem lehet végezni, gyermekeknél a betegség természete alapján kerül eldöntésre, hogy elvégezhető-e a vizsgálat. Vesebetegség esetén kontrasztanyagos CT vizsgálat nem végezhető MR vizsgálatot a szervezetbe beépített bizonyos fémek esetén nem lehet végezni, erről a vizsgálat előtt a radiológus szakorvos dönt. Amennyiben Önnek szívritmusszabályzót (pacemaker) helyeztek be, MR vizsgálat csak kivételes indikációval, megfelelő előkészületek mellett végezhető.
Hogyan kaphatok időpontot CT és MR vizsgálatra?
A CT és MR vizsgálatokat szakorvosi beutalóval, a beutaló szakorvos által előjegyzett időpontban végezzük. Beutalóért és időpontegyeztetésért kérjük forduljon szakorvosához.
Mit kell magammal hozni a vizsgálatra?
Személyi igazolványát, TAJ kártyáját, a szakorvosi beutalót és a betegségével kapcsolatos korábbi orvosi dokumentációt. Amennyiben más intézetben készültek jelenlegi betegségével kapcsolatban radiológiai vizsgálatok, azok képanyagát filmen vagy CD/DVD lemezen kérjük hozza magával és érkezéskor a recepción adja le.
Mennyi ideig tart a CT és MR vizsgálat?
A vizsgálat hossza a vizsgált testrész és a betegség természetének függvénye. Általánosságban a CT vizsgálat átlagosan 10 percig, az MR vizsgálat átlagosan 20-25 percid tart.
Mely gyógyszereket szabad és melyeket nem szabad bevenni a vizsgálat előtt és után?
A metformin-t tartalmazó, cukorbetegség kezelésére alkalmazott tabletták (pld. ADIMET, MEFORAL, MERCKFORMIN, METFOGAMMA, METFORMIN MYLAN, MYLMET, stb.) szedését két nappal a CT vizsgálat előtt abba kell hagyni és a vizsgálatot követő további két napig nem szabad ezeket a tablettákat szedni. Egyéb gyógyszereit (vérnyomás, szív, illetve egyéb gyógyszerek) a szokásos módon vegye be.
Vezethetek autót a CT, illetve MR vizsgálatot követően?
Természetesen.
Sugártherápia
Fájdalmas-e a sugárkezelés?
Nem. A kezelés alatt a kezelési asztalon a pozicionáló eszközök segítségével kell nyugodtan feküdni. A sugárkezelések a mezőszámtól függöen 5-15 percig tartanak. Intézetünkben a betegek kezelőorvosai heti rendszerességgel ellenőrzik betegeiket az esetleges panaszokkal a beosztott orvost lehet keresni.
Mennyit kell várni a sugárkezelésre, hogyan lehet jelentkezni?
Jelenleg Intézetünkben a sugárkezelésre kerülő betegek esetén nincsen várólista. Ez azt jelenti, hogy a beutalt betegek, esetén, amennyiben a kezelés megkezdéséhez szükséges vizsgálatok hiánytalanul megvannak, az első megjelenéstől számított 7-10 munkanapon belül a kezelés megkezdhető. A sugárkezelésre szakorvosi javaslat (onkológus, sebész, nőgyógyász stb) alapján lehet jelentkezni.
Hogyan lehet az intézeti panzióba kerülni? Kell-e fizetni ezért a szolgáltatásért?
A panzióért nem kell fizetni. Azok a betegek kerülhetnek a panzióba akik nem szorulnak osztályos elhelyezésre, otthonukból a bejárás (saját gépkocsi, tömegközlekedés, Intézeti szállítás, szerződött szállítás stb.) nem biztosított. A panziós elhelyezést kezelőorvosuk intézi.